Już 6 grudnia w Kino Muranów odbędzie się seans filmowy “20 000 gatunków pszczół” z cyklu PsychoZa Ekranem

Już 6 grudnia o g.20.00 w Kino Muranów odbędzie się seans filmowy: “20 000 gatunków pszczół”, w reżyserii Estibaliza Urresoli Solagurena. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu PsychoZa Ekranem, w ramach projektu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskie Towarzystwo Psychologiczne, o nazwie: TREATMENT.

Projekt obejmuje zbór spotkań, wywiadów, projekcji i wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest sztuka filmowa w ujęciu psychologicznym.

Kino i psychoanaliza były ze sobą blisko od samego początku, od dnia, w którym Bracia Lumiere w Paryżu w 1895 otrzymują patent na swój kinematograf, a Zygmunt Freud wraz z Josefem Breuerem, w tym samym roku i w tym samym miejscu opublikowali dzieło: „Studia nad histerią”. Lawrence Kubie profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, neurolog, psychiatra i psychoanalityk, którego pacjentami byli między innymi Tennessee Williams, Vivien Leigh i Kurt Weill, w elitarnym czasopiśmie amerykańskich psychiatrów „Kwartalnik Hollywoodzki” zapytuje: skoro filmowcy często zajmowali się zjawiskami z pogranicza psychiatrii i psychologii, to czy istnieją powody, dla których profesjonaliści z tych dziedzin mieliby w ramach rewanżu zająć się filmami? Odpowiada twierdząco. Według profesora kino stanowi szczególny czynnik emocjonalnego i kulturowego wpływu na życie człowieka. Najważniejszą cechą tego wpływu jest quasi-realizm: tylko kino posiada zdolność symulowania rzeczywistości w tak doskonałym stopniu, że „gdy jesteśmy w kinie, cokolwiek zdarza się przed naszymi oczami, jakkolwiek byłoby to wymyślone i nieprawdopodobne, to czujemy jakbyśmy byli naocznymi świadkami samego życia”.
Spotkanie poprowadzą: doświadczona psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych – Justyna Dworczyk, psychiatra dr Renata Bobińska oraz psycholożka, psychoterapeutka oraz superwizorka-aplikantka, Agnieszka Rynowiecka, które zabiorą uczestników w podróż przez świat emocji, myśli i skojarzeń wywołanych przeżywaniem dzieł filmowych oraz proponować wspólny namysł i opracowanie poznawcze.

SPECJALNIE DLA CZŁONKÓW WOT PTP !
Bezpłatne wejściówki dla pierwszych 10 osób, które wypełnią formularz:

https://forms.gle/2ezV7hVkA1jnCqFg8

Link do wydarzenia: https://kinomuranow.pl/cykle-filmowe/psychoza-ekranem

Miejsce: KINO MURANÓW

Prowadzące spotkanie:

JUSTYNA DWORCZYK – psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych. Na co dzień kieruje ośrodkiem: KONTEKSTY – Miejsce Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych.

RENATA BOBIŃSKA – psychiatra, ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku oraz podyplomowe studia Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a także liczne szkolenia terapeutyczne. Od 2002 roku zajmuje się psychiatrią osób dorosłych. Konsultuje również dzieci. Obecnie jest pracownikiem i wykładowcą Oddziału Klinicznego Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest członkiem Zespołu Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Doświadczenie zdobywała między innymi w Instytucie Psychiatrii i Neurologii III klinice między innymi jako Ordynator Oddziału Dziennego oraz w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie – Oddział Psychiatrii dla Dzieci.

AGNIESZKA RYNOWIECKA – psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka – aplikantka Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – współzałożycielka Terappo. Od 15 lat pracująca z osobami transpłciowymi i niebinarnymi oraz bliskimi osób z dysforią płci. Przeprowadziła ponad 300 procesów opiniowania osób z niezgodnością płciową. To jej poświęcony jest rozdział „Doktor Agnieszka”, w książce „My Trans” Piotra Jaconia. Od 20 lat związana ze Szpitalem Nowowiejskim w Warszawie. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS.