„PRZEJŚCIA” – pierwsze wydarzenie z cyklu PsychoZa Ekranem

Już 8 listopada o g.20.00 w Kinie Muranów, odbędzie się seans filmowy: „PRZEJŚCIA” – pierwsze wydarzenie z cyklu PsychoZa Ekranem, w ramach projektu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, o nazwie: TREATMENT. Projekt obejmuje zbór spotkań, wywiadów, projekcji i wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest sztuka filmowa w ujęciu psychologicznym.

W czasie co miesięcznych spotkań w Kinie Muranów, doświadczona psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych – Justyna Dworczyk, będzie prowadzić uczestników przez świat emocji, myśli i skojarzeń wywołanych przeżywaniem dzieł filmowych. W ramach cyklu: PsychoZa Ekranem, prowadząca wraz z zaproszonymi gośćmi będzie proponować wspólny namysł i opracowanie poznawcze.

Kino i psychoanaliza były ze sobą blisko od samego początku, od dnia, w którym Bracia Lumiere w Paryżu w 1895 otrzymują patent na swój kinematograf, a Zygmunt Freud wraz z Josefem Breuerem, w tym samym roku i w tym samym miejscu opublikowali dzieło: „Studia nad histerią”.

Lawrence Kubie profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, neurolog, psychiatra i psychoanalityk, którego pacjentami byli między innymi Tennessee Williams, Vivien Leigh i Kurt Weill, w elitarnym czasopiśmie amerykańskich psychiatrów „Kwartalnik Hollywoodzki” zapytuje: skoro filmowcy często zajmowali się zjawiskami z pogranicza psychiatrii i psychologii, to czy istnieją powody, dla których profesjonaliści z tych dziedzin mieliby w ramach rewanżu zająć się filmami? Odpowiada twierdząco. Według profesora kino stanowi szczególny czynnik emocjonalnego i kulturowego wpływu na życie człowieka. Najważniejszą cechą tego wpływu jest quasi-realizm: tylko kino posiada zdolność symulowania rzeczywistości w tak doskonałym stopniu, że „gdy jesteśmy w kinie, cokolwiek zdarza się przed naszymi oczami, jakkolwiek byłoby to wymyślone i nieprawdopodobne, to czujemy jakbyśmy byli naocznymi świadkami samego życia”.

UWAGA ! SPECJALNIE DLA CZŁONKÓW WOT PTP !
Pierwsze 10 osób, które wypełni formularz:
https://forms.gle/uDs79qYDybmHVBHn6
otrzyma BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI na seans.

Strona wydarzenia: https://kinomuranow.pl/cykle-filmowe/psychoza-ekranem

Spotkania prowadzić będzie:
Justyna Dworczyk – psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych. Na co dzień kieruje ośrodkiem: KONTEKSTY – Miejsce Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych.