W kwietniu 2024 r. Zarząd WOT PTP powołał Koordynator ds. Psychologii Edukacyjnej – Patryka Hałajczaka. Członek naszego oddziału jest psychologiem przedszkolnym oraz szkolnym i doświadczonym praktykiem. Tym samym nasz Oddział rozpoczął wstępne prace nad tematem statusu i tożsamości psychologa w edukacji, ale i samej psychologii edukacyjnej i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Mamy świadomość, że praca psychologa w systemie edukacji wymaga szczególnych kompetencji a podstawą pracy dydaktycznej jest rozumienie roli i zadań psychologa szkolnego zgodnie z założeniami modelu MPPI, opracowanego przez dr hab. Grażynę Katrę.
Celem działań Koordynatora ds. Psychologii Edukacyjnej jest wspólna praca wokół rzeczywistości statusu i tożsamości psychologa w edukacji poprzez pochylenie się nad zagadnieniem kim jest i kim powinien być psycholog w szeroko rozumianej edukacji.
Stawiamy na zorganizowane fora wymiany myśli, doskonalenia standardów praktyki klinicznej, szkoleń, superwizji, interwizji, poszerzanie horyzontu myślenia oraz pochylenie się nad tożsamością również i psychologa w wielu obszarach jego działalności co stanowi od lat jedne z podstaw funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Udaje się nam podejmować wspólne działania poprzez próbę pochylenia się nad obszarami pracy psychologa w edukacji co może pomóc nie tylko w jakości kształcenia ale i w jakości pracy tych specjalistów oraz być może dostosowania norm prawnych do wypracowanych elementów/rzeczywistości.
4.03.2024: Udział w Konferencji Trzeciego Programu dla Zdrowia w ramach przedsięwzięcia EAAD – Best w Brukseli. Alianse Przeciw Depresji pomocą w profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Wykorzystywanie narzędzia iFightDepression przez szkolnych psychologów w Polsce.
12.03.2024: Udział w Konferencji „Razem przeciw depresji” w Mińsku Mazowieckim (udział w panelu dyskusyjnym). Rola psychologa szkolnego w profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
13.03.2024: Spotkanie z Mazowiecką Kurator Oświaty Panią Wiolettą Krzyżanowską. Rozmowa o wspólnych działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie oraz psychologii edukacyjnej.
3.04.2024: Spotkanie w Kujawsko – Pomorskim Kuratorium Oświaty. Rozmowa o wspólnych działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie oraz psychologii edukacyjnej.
10.04.2024: Spotkanie z dr Magdaleną Śniegulską z Katedry Psychologii Poznawczej Rozwoju i Edukacji SWPS. Omawiane były tematy przed warsztatami w poszukiwaniu wspólnego stanowiska w sprawie strategii rozwoju wsparcia psychologicznego w szkołach i placówkach opiekuńczo- wychowawczych.
17.04.2024: Spotkanie z Panią dr hab. Grażyną Katrą, dr hab. Anną Cierpką, dr Julią Barlińską oraz dr Karoliną Małek z Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowa na temat m.in . rozumienia roli i zadań psychologa w edukacji zgodnie z założeniami modelu MPPI, opracowanego przez dr hab. Grażynę Katrę.
19.04.2024: Zorganizowanie konferencji oraz warsztatów inaugurujących prace nad poszukiwaniem wspólnego stanowiska w sprawie strategii rozwoju wsparcia psychologicznego w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem standardów pracy psychologa. Zawiązała się Grupa Robocza w skład, której weszły następujące podmioty:
Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Organizacje NGO reprezentowane przez Fundacja GrowSPACE, Omenaa Foundation, Nastoletni Azyl
Alians Przeciw Depresji
Samorządowcy reprezentowani przez Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki oraz alians Przeciw Depresji w powiecie Piaseczyńskim
Psycholodzy z Poradni Psychologicznych reprezentowani przez Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Piasecznie
Związek Nauczycielstwa Polskiego
Dyrekcja szkół reprezentowana przez Dyrekcję Zespół Szkół w Lesznowoli
Rzecznik Praw Dziecka (biuro Pani Rzecznik)
Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu małoletnich poniżej 15 lat.
Środowiska akademickie reprezentowane przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Psychologii i Kognitywistyki UAM
Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Rodzice uczniów
Psycholodzy szkolni
Nauczyciele
10-11.06.2024: IV Kongres Zdrowia Psychicznego – udział w panelu dyskusyjnym (rola szkolnych psychologów w profilaktyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży), współorganizowanie wydarzenia.
30.04.2024: Spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej z Departamentem Edukacji Włączającej. Rozmowa o działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie i psychologii edukacyjnej.
5.06.2024: Na zaproszenie Kujawsko – Pomorskiej Kurator Oświaty Pani Grażyny Dziedzic, udział w Konferencji „Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich”. Prowadzenie warsztatów dla psychologów pracujących w systemie oświaty.
8.06.2024: Prowadzenie spotkania warsztatowego z uczniami z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Noblistów Polskich . W wydarzeniu udział wzięła m.in. dr hab. Grażyna Katra z Zakładu Psychologii Wychowania Wydział Psychologii UW , Joanna Cienszkowska z Alians Przeciw Depresji w powiecie piaseczyńskim , Monika Kocon wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego sprawująca pieczę nad pomocą psychologiczno-pedagogiczną, Katarzyna Romaniuk mediatorka i prowadząca grupę wsparcia dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu w powiecie piaseczyńskim.
18.06.2024: Spotkanie z Podlaską Kurator Oświaty Panią Agnieszką Krokos-Janczyło, z Przewodniczącą Białostockiego Oddziału Terenowego PTPu – rozmowa o działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie i psychologii edukacyjnej.
26.06.2024: Spotkanie z Łódzkim Kuratorem Oświaty Panem Januszem Brzozowskim, z Przewodniczącą Łódzkiego Oddziału Terenowego PTPu i na Uniwersytecie Łódzkim – rozmowa o działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie i psychologii edukacyjnej.
27.06.2024: Spotkanie z Poznańskim Kuratorem Oświaty, z Przewodniczącą Poznańskiego Oddziału Terenowego PTPu i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki (z prof. UAM dr hab. Błażejem Smykowskim oraz dr Karoliną Appelt) – rozmowa o działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie i psychologii edukacyjnej.
19.07.2024: Spotkanie w MEN ws. zapewnienia dostępności psychologów w szkołach ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych do pracy w szkole.
7.08.2024: Spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Spotkanie w ramach pracy Grupy Roboczej zawiązanej dnia 19.04.2024.
12.08.2024: Spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska – zainicjowanie wspólnych działań na rzecz psychologii edukacyjnej.
21.08.2024: Spotkanie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Poznaniu dotyczące podejmowanych wspólnych inicjatyw.
28.08.2024: Spotkanie z przedstawicielami Fundacji GrowSpace w ramach pracy Grupy Roboczej zawiązanej dnia 19.04.2024.
29.08.2024: Rozmowa z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
3.09.2024: Spotkanie z Łódzkim Kuratorem Oświaty.
18.09.2024: Na zaproszenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego udział na Konferencji w Gdańsku z okazji Święta Młodzieżowych Rad. Rozmowy na tematy m.in. dotyczące wspólnie planowanych projektów na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz psychologii edukacyjnej.
21.09.2024: Uczestnictwo w Konferencji „Odporni – z kompasem pod wiatr”, która odbyła się na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.
23.09.2024: Spotkanie w ramach Grupy Roboczej ds. Psychologii Edukacyjnej WOT PTP
25.09.2024: Udział w Konferencji „Ocena wspierająca ucznia – między prawem a motywacją do nauki” zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Wygłoszenie referatu „Wpływ oceniania na rozwój emocjonalny i społeczny uczniów”.
30.09.2024: Spotkanie z Pomorskim Kuratorem Oświaty -rozmowa o działaniach i możliwej współpracy na rzecz psychologów w oświacie i psychologii edukacyjnej.