Projekt TREATMENT
Projekt Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego o nazwie: TREATMENT obejmuje różnego rodzaju wydarzenia i inicjatywy leżącego na styku psychologii i sztuki. To spotkania, wywiady, projekcje i wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest sztuka w ujęciu psychologicznym.
Od października rusza nowy cykl: „PsychoKadry – Psychologiczne Oblicza Kina” w ramach projektu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, o nazwie: TREATMENT, we współpracy z Kinem Muranów.
Po każdym seansie zapraszamy na fascynującą podróż w głąb psychologii filmu. Przewodnikami po niej będą: psycholożka i psychoterapeutka – Magdalena Chrapowicka oraz zapraszani goście – krytycy filmowi/eksperci w dziedzinie sztuk filmowych. Wspólnie odkrywać będziemy i analizować emocjonalne oraz intelektualne aspekty dzieł filmowych, które często umykają w trakcie samego seansu. Celem spotkań będzie pogłębienie zrozumienia filmowych przeżyć o psychologiczne i poznawcze konteksty, które wzbogacają interpretację kina.
W warstwie psychologicznej kina kryje się klucz do zrozumienia głębi i autentyczności filmowych postaci. Twórcy filmowi, poprzez precyzyjne budowanie psychologii postaci, nadają im wielowymiarowość i realizm, który sprawia, że stają się one nie tylko wiarygodne, ale i emocjonalnie angażujące. Psychologia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu narracji, umożliwiając widzom nie tylko zrozumienie motywacji postaci, ale także identyfikację z ich wewnętrznymi konfliktami i przeżyciami. Każdy detal jest celowo zaprojektowany, aby odzwierciedlić wewnętrzny świat bohaterów i wzmocnić odbiór filmu. Jak zauważył słynny reżyser Alfred Hitchcock: ‘Film jest jak psychologia w ruchu – ukazuje to, co ukryte, oraz to, co znajduje się w głębi ludzkiego umysłu.’ To właśnie ten subtelny, ale głęboki wpływ psychologii na narrację filmową sprawia, że kino staje się nie tylko sztuką, ale i narzędziem do introspekcji i zrozumienia ludzkiej natury.
Prowadząca: Magdalena Chrapowicka – psycholożka i psychoterapeutka o orientacji psychodynamicznej. Jest członkinią Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Ukończyła czteroletnie Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji. Szkolenie spełnia wymagania do otrzymania Certyfikatu Psychoterapeuty oraz posiada atest Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prywatną praktykę psychoterapeutyczną prowadzi w Ośrodku Psychoterapii CENTRUM w Warszawie.
Zanim została psychoterapeutką współpracowała z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej była koordynatorką projektów edukacyjnych oraz pracownikiem dydaktycznym w SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, prowadząc zajęcia dla studentów psychologii.
PsychoZa Ekranem
Cykl PsychoZa Ekranem to pierwszy projekt w ramach projektu realizowany we współpracy z Kinem Muranów. W czasie co miesięcznych spotkań doświadczona psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych – Justyna Dworczyk, prowadzi uczestników przez świat emocji, myśli i skojarzeń wywołanych przeżywaniem dzieł filmowych. W ramach cyklu: PsychoZa Ekranem, prowadząca wraz z zaproszonymi gośćmi proponuje wspólny namysł i opracowanie poznawcze dzieł filmowych.
Prowadząca spotkania: JUSTYNA DWORCZYK – psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych. Na co dzień kieruje ośrodkiem: KONTEKSTY – Miejsce Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych.
Kalendarz dotychczasowych spotkań: